Historia Krzyżówki
27 czerwca, 2023. Autor: Redakcja
Historia krzyżówki rozpoczyna się od amerykańskiego pomysłodawcy, Arthura Wynne, który był pracownikiem "działu sztuczek i kawałów" w gazecie New York World. 21 grudnia 1913 roku po raz pierwszy zamieścił krzyżówkę w niedzielnym dodatku "Fun" ("Zabawa"). Inspiracją dla niego była gra towarzyska, którą grał jego dziadek - "Magiczny kwadrat albo podwójny akrostych". Pierwsza krzyżówka zawierała 32 hasła i spotkała się z ogromnym entuzjazmem czytelników.
Wzrost popularności krzyżówki był tak duży, że w 1924 roku została opublikowana książka "Crossword Puzzle", zawierająca 50 wybranych krzyżówek publikowanych dotychczas w "Fun". Książka ta okazała się bestsellerem i w ciągu miesiąca sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy. Warto zaznaczyć, że pomysł na krzyżówkę nie został opatentowany.
Kilka miesięcy później krzyżówka dotarła do Brytyjczyków, którzy rozpowszechnili ją w innych krajach Europy. Pojawiły się również czasopisma poświęcone wyłącznie temu rodzajowi rozrywki umysłowej, które zdobyły ogromną popularność na całym świecie.
W Polsce pierwsza krzyżówka została opublikowana anonimowo w "Kurierze Warszawskim" 31 stycznia 1925 roku, w dziale zadań redagowanym przez Karola Hoffmana, znanego autora szarad. Redakcja gazety ufundowała pięć nagród dla osób, które przysłali poprawne rozwiązanie. Tydzień później, krzyżówkę autorstwa Kazimierza Makarczyka załączono do warszawskiego tygodnika "Ilustracja". To właśnie ten szachista jako pierwszy użył terminu "krzyżówka", będącego tłumaczeniem angielskiego wyrażenia "crossword puzzle". Wkrótce polskie gazety zaczęły publikować kolejne krzyżówki, co przyczyniło się do ich popularności w kraju.